pl en
facebook youtube skype instagram
planet escape

14 dni

Perła obu Ameryk

Kostaryka
go!
Od 8900 zł

Oaza harmonii, królestwo egzotycznej przyrody, kraina bezludnych plaż, której złociste piaski oblewają wody Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego. Bogactwo rozmaitych atrakcji: naturalnych, sportowych, kulinarnych, historycznych i wielu, wielu innych. 

Czy wiecie, że na Kostaryce nie istnieje zawodowe wojsko? Doskonale ilustruje to poziom spokoju, jaki panuje w tej słonecznej krainie, której tereny są w większości okazałymi parkami narodowymi i rezerwatami. Ta nietypowa destynacja to idealny kierunek dla podróżników, którzy szukają wypoczynku niekonwencjonalnego z dala od turystycznych resortów, cenią sobie skarby przyrody i lubią odkrywać piękno wyjątkowych miejsc na rozmaite sposoby – wędrując, biorąc udział w rejsach po rzekach czy oceanie, kosztując naturalnych, lokalnych produktów na plantacjach, nurkując w głębinach, uprawiając snorkeling wśród raf koralowych…

Nie bez powodu nazwa kraju – Costa Rica oznacza w języku hiszpańskim „bogate wybrzeże”. Co najlepsze, to bogactwo rozciąga się również na partie terenu oddalone od plaż. Podróż do jednego z najpiękniejszych i najbardziej spokojnych krajów Ameryki Łacińskiej umożliwia bliski kontakt z naturą, aktywny wypoczynek pod gołym niebem czy wspaniałe plażowanie na rozległych, rajskich plażach, ale nie tylko! Nie zapominajcie o miejscach o znaczeniu historycznym, o kolonialnej architekturze stolicy oraz kulturalnych wrażeniach, jakich dostarczają wizyty na lokalnych rynkach, w warsztatach rzemiosła oraz w tradycyjnych wioskach i miasteczkach. Kostaryka jest rajem. Rajem dla wyjątkowych podróżników, którzy oprócz słodkiego lenistwa na plaży, decydują się na aktywność fizyczną w nietypowych okolicznościach, nieco ekstremalne atrakcje, a przede wszystkim – kontemplację nieskalanej cywilizacją przyrody.   

Kiedy jechać?

słońce słońce słońce słońce słońce kropla kropla kropla kropla kropla słońce słońce
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
14 dni

Plan podróży

1

Wylot na Kostarykę


Lot z Polski na Kostarykę z przesiadką. 

2

Relaks po przylocie

Leżak Mapa

Na lotnisku w San Jose będzie na Was czekał kierowca, z którym pojedziecie do hotelu. Podróż potrwa zaledwie 20 minut, a po przybyciu na miejsce będziecie mieć sporo czasu na wypoczęcie po długim locie. Dzięki rozmowie z Waszym kostarykańskim przewodnikiem dowiecie się też, jak wyglądać będzie jutrzejsza wyprawa po zakątkach okolicy. Hotel, w którym będziecie dzisiaj spać znajduje się na wysokości 900 m n.p.m. w otoczeniu tropikalnych ogrodów, skąd rozciąga się niesamowity widok na imponujący i najbardziej znany wulkan na Kostaryce – Poas Volcano. Ta niezapomniana panorama i bliskość najpiękniejszych darów natury da Wam przedsmak tego, czego doświadczycie w następnych dniach i co na długo zajmie czołowe miejsce w Waszych wspomnieniach. W ramach relaksu przy kieliszku dobrze schłodzonego wina czy gęstego soku z egzotycznych owoców proponujemy udać się do pobliskiej restauracji El Aguacate, gdzie każdy smakosz wybierze coś dla siebie z bogatego menu pełnego kostarykańskich potraw. 

3

Poas Volcano - Plantacje kawy - Grecia - Sarchi

Mapa Zabytki Trekking

Przed Wami dzień pełen wrażeń! Po tropikalnym śniadaniu zwiedzanie rozpoczynacie od tradycyjnego miasta z XVIII wieku o nazwie Alajuela, w którym urodził się kostarykański bohater narodowy Jose Santamaria. Zobaczycie jego pomnik, a następnie udacie się do słynnego parku miejskiego bujnie porośniętego drzewami mango. W drodze na wulkan Poas zatrzymacie się na krótki postój i wtedy przewodnik opowie Wam o słynnej, kostarykańskiej kawie. Spacer będziecie kontynuować wśród pól paproci, kwiatów i truskawek. Na tym etapie zauważycie wyraźne zmiany w temperaturze, a także tutejszej roślinności. Przygotuje Was to do wkroczenia w las mglisty, gdzie powietrze jest dosłownie ciężkie, a słowo „bujny” w kontekście przyrody i roślin nabiera tutaj zupełnie nowego znaczenia.

Gdy dotrzecie do wulkanu Poas jego odkrywanie rozpoczniecie od głównego krateru z jego siarkowymi fumarolami. Z Waszym przewodnikiem pospacerujecie ścieżkami, które przecinają okolicę, aż dotrzecie do Laguny Botos, której widok bez wątpienia Was zachwyci. To właśnie tam nauczycie się trochę więcej o różnych ekosystemach w tym regionie. Po zgłębieniu piękna jednego z najbardziej imponujących wulkanów na świecie udacie się na lunch w urokliwej knajpce przy plantacjach kawy, gdzie skosztujecie lokalnej małej czarnej. Kolejnym przystankiem okaże się miejsce określane dość zagadkowo – Grecia, która należy do niewielkiej grupy najczystszych miast Ameryki Łacińskiej. W mieście będziecie mieli niepowtarzalną szansę zetknięcia się z lokalną kulturą i autentycznym stylem życia mieszkańców Kostaryki, ponieważ odwiedzicie chaotyczny, centralny rynek.

Na koniec dnia czeka Was jeszcze wizyta w Sarchi znanym jako kolebka kostarykańskiego rzemiosła. Tutaj przyjrzycie się pracy artystów rozmaitego rzemiosła, a oprócz tego będziecie mogli kupić typowe dla Kostaryki rękodzieło. 

4-5

Tortuguero, las deszczowy i żółwie plaże

Mapa Statek Trekking

Przeżycie nie z tej Ziemi? Doświadczycie go właśnie dzisiaj, udając się do drugiego pod względem wielkości Parku Narodowego na Kostaryce. Dzień rozpoczniecie od eksploracji dziewiczego lasu deszczowego i mglistego, odkryjecie rejon karaibskich nizin oraz ogromną plantację bananów. Nie to jest jednak hitem tego programu, a… żółwie! Łodzią dotrzecie do jednej z cieśnin Tortuguero, gdzie znajduje się Wasz hotel. Zachwycająca, kostarykańska wioska Tortuguero to baza wypadowa do licznych miejsc w okolicy, gdzie możecie odbywać rejsy łodzią po rzekach i kanałach ukrytych w dżungli lub spacerować bezpośrednio po lesie, wspinać się na wzgórza Tortuguero, a co najważniejsze… podziwiać dziesiątki osobników tutejszych gatunków żółwi, co bez najmniejszej przesady – wprost zapiera dech w piersiach. Po zapoznaniu się ze zbiorami Muzeum Żółwi zabierzemy Was na nocne obserwowanie żółwi na plaży. Fotografie nie oddają niesamowitości tego przeżycia!

Drugiego dnia pobytu na Tortuguero zrelaksujecie się po dotychczasowych, dość intensywnych wyprawach, biorąc udział w rejsie umożliwiającym obserwację dzikich zwierząt. Po typowo kostarykańskim obiedzie czeka Was spacer po lesie deszczowym, zaś wieczorem kolejna wizyta na żółwiej plaży, ponieważ jesteśmy pewni, że ten widok nie znudzi się Wam tak szybko. Ilość żółwi wyłaniających się z oceanu jest naprawdę imponująca…

6

Południowe wybrzeże, Cahuita i relaks

Leżak Zabytki Snorkeling Surfing

Na łodzi opuścicie Tortuguero, aby wyruszyć na lunch do Guapiles. Następnie poznacie Puerto Limon, czyli stolicę regionu Caribbean oraz najważniejszy port w kraju. Przed relaksem w nadmorskim hotelu czeka Was jeszcze wizyta w rybackiej wiosce Cahuita, która da Wam niepowtarzalną szansę ujrzenia Kostarykańczyków przy typowych dla tych okolic codziennych czynnościach. Teraz czas na odpoczynek przy basenie lub słodkie lenistwo na plaży, która znajduje się w odległości 50 metrów od Waszego hotelu! 

7

Kostarykański świat zwierząt

Kolejny dzień upłynie Wam pod znakiem kontaktu z niesfornymi, egzotycznymi zwierzątkami. Przez Park Narodowy dotrzecie do Punta Cahuita, gdzie staniecie oko w oko z uroczymi małpami, leniwcami i mniej „pluszowymi”, rozmaitymi gatunkami węży. Po zabawie ze zwierzętami rekomenduje się kąpiel w nieskazitelnie czystych wodach na tutejszej plaży. W ramach interesującej aktywności proponujemy snorkeling – to tutaj podziwiać możecie wielobarwną rafę koralową objętą terenem Parku Narodowego, a więc niemal nienaruszoną. Wieczorem drink w jednym z lokalnych barów Cahuity, gdzie będziecie mieli okazję poznać gościnnych tubylców. 

8

Wulkan Arenal i wodospad Rio Fortuna

Mapa Trekking

Po śniadaniu udacie się w nowe miejsce – nocować będziecie w wygodnym, ekologicznym pensjonacie ulokowanym między wulkanem Arenal a miejscowością La Fortuna. W tej okolicy występuje całe mnóstwo różnych gatunków egzotycznych ptaków, które możecie podziwiać, jednocześnie wylegując się na leżakach przy hotelowym basenie. Popołudniu najlepiej wybrać się na pieszą wycieczkę do niewielkiego, ale urokliwego wodospadu Rio Fortuna spływającego w otoczeniu skał pokrytych soczyście zieloną roślinnością. 

9

Laguna Cano Negro - źródła termalne

Mapa Trekking

Rankiem rozpocznie się Wasza jednodniowa wycieczka do fantastycznego, chronionego regionu laguny Cano Negro i okolic, które otwierają przed podróżnikami nieograniczone możliwości obserwacji dzikich zwierząt: kajmanów, iguan, małpek i wielu gatunków wodnych ptaków. W trakcie wyprawy zjecie również tradycyjny, kostarykański posiłek. Wieczorem nastanie moment nietypowego relaksu – chwili zapomnienia w gorących źródłach, które mieszczą się nieopodal wulkanu. 

10

Jezioro Arenal - Półwysep Nicoya - plaża Samara

Leżak Mapa Snorkeling Statek Surfing Trekking

Dzisiejszy dzień spędzicie na terenach otaczających wulkan. Zobaczycie chociażby rozległe pola lawy, największe jezioro na Kostaryce, a więc jezioro Arenal oraz północno-zachodnią część jeziora, gdzie znajduje się elektrownia wodna. To z niej pochodzi 60% energii elektrycznej w całym kraju. Przedrzecie się przez gęstą roślinność wokół jeziora, zwiedzicie okoliczne miejscowości, a na koniec zrobicie sobie przerwę w Limonal. To tam Waszym głównym zajęciem będzie emocjonująca obserwacja okazałych czerwono-niebieskich papug. Okoliczności miejscowej przyrody wprowadzą Was w ogromny podziw. Uczucie to będzie Wam zresztą towarzyszyło podczas całej podróży na Kostaryce. Dzisiaj zobaczycie jeszcze rzekę Tempisque wpływającą do zatoki Nicoya i traficie do Parku Narodowego Palo Verde. Po przyrodniczych wrażeniach dotrzecie na jedną z najpiękniejszych plaż w kraju. Na plaży Samara spędzicie trzy dni. 

10-12

Plażowanie

Leżak Nurkowanie Impreza Zabytki Snorkeling Statek Surfing

Jeśli myślicie, że wylegiwanie się pod palmami i pluskanie się w turkusowych wodach oceanu to jedyne możliwości tej okolicy – jesteście w błędzie! Do licznych opcji na spędzenie wolnego czasu należą m.in.: trekking po interesującej okolicy, przejażdżki rowerowe do bardziej oddalonych miejsc związanych z przyrodą czy historią, jazda konna… Absolutnym numerem jeden są rejsy po Pacyfiku, które pokochają wielbiciele zwierząt, sportów wodnych i romantycznej scenerii. W trakcie rejsu będziecie obserwować delfiny i żółwie, możecie też wziąć kajak i udać się na wyspę Chora. To znakomite miejsce na snorkeling, podziwianie podmorskiego świata, umykające przed człowiekiem kolorowe rybki, a przede wszystkim – piękna rafa koralowa. Dodatkowo proponujemy też nurkowanie, podczas którego odkryjecie urok głębin bądź lot paralotnią umożliwiający podziwianie zapierających dech w piersiach krajobrazów w całej ich okazałości. 

13

San Jose

Leżak Impreza Zabytki Snorkeling Surfing

Ostatnią noc na Kostaryce spędzicie w stolicy – San Jose. Miasto znajduje się na wysokości ponad 1100 m n.p.m., założono je pod koniec XVIII wieku. Główna atrakcja San Jose to przede wszystkim kolonialna architektura: katedra, kościoły, teatr narodowy, liczne pałace oraz budynki mieszkalne. Koniecznie wybierzcie się na pożegnalną kolację do lokalnej knajpki, w której serwują tradycyjne dania kuchni kostarykańskiej. Proponujemy również zrobić ostatnie przed wylotem zakupy, decydując się na pamiątki czy produkty, które zabierzecie ze sobą do Polski – kawa, gotowe sosy do mięs, salsa lizano, czekolada, piwo czy rękodzieło. 

14

Powrót do Polski


Po śniadaniu kierowca zabierze Was na lotnisko, skąd wyruszycie w podróż powrotną do Polski. 

 

Powyższy program jest przykładowy. Dla każdego klienta tworzymy unikalną ofertę dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb, dobierając optymalną plażę, hotel, aktywność i długość wyjazdu.

Hotele

Ciudad Colon

Typowy wiejski dom położony kawałek od głośnej stolicy. Po wyczerpującym locie docenicie ciszę i spokój ogrodu, w którym śpiew ptaków i cień rzucany przez tropikalne drzewa dadzą Wam tak oczekiwane ukojenie. Każdy pokój ma do dyspozycji taras, a widok z okna pozwala na podziwianie doliny. W hotelu znajduje się również restauracja i SPA. Osoby aktywne nie będą chciały stąd wyjeżdżać, ponieważ istnieje również możliwość wzięcia udziału w zajęciach jogi czy języka hiszpańskiego. 

Tortuguero

Ekologiczny hotel, którego apartamenty wybudowane z drewna mieszczą się w tropikalnych ogrodach palmowych. Dekoracja wnętrz została wykonana w pełnej zgodzie z naturą oraz z naciskiem na dbałość o komfort Gości. Na szczególną uwagę zasługuje otwarta restauracja zaraz przy rzece, skąd rozciąga się niezwykle romantyczny widok. Na terenie resortu znajdują się oprócz tego trzy bary. W hotelowych ogrodach podziwiać można około 70 gatunków egzotycznych ptaków, iguany i szereg innych zwierząt, a także tropikalne rośliny, kwiaty i drzewa. 

Cahuita

Hotel w tradycyjnej, kostarykańskiej wiosce oferuje wygodne, przestronne pokoje, które urządzono w stylu charakterystycznym dla tego regionu. Do dyspozycji Gości przy każdym pokoju znajduje się patio z widokiem na ogród i basen – idealne na popołudniową kawę, a także hamaki, które można rozwiesić w dowolnym miejscu. Hotel znajduje się przy samej plaży, a 5 minut spacerkiem od niego leży również Park Narodowy Cahuita. Ponadto w resorcie korzystać można z jacuzzi i oferty masaży. 

La Fortuna

Wyjątkowy hotel z widokiem na imponujących rozmiarów wulkan i zieloną okolicę oferuje swoim Gościom m.in. dostęp do WiFi, restaurację z kuchnią kostarykańską, basen, ochronę 24 godziny na dobę czy organizację dodatkowych atrakcji. Istotnym plusem jest fakt, że w hotelu mieści się zaledwie 20 pokoi, co sprawia, że miejsce to okazuje się kameralne, ciche oraz idealne do niezakłóconego niczym wypoczynku. 

Plaża Samara

Kameralny hotel na wybrzeżu przystosowany do jak najpełniejszego relaksu. W pokojach oferuje się dostęp do WiFi, telewizor i telewizję kablową oraz ekspres do kawy. Znajdują się tutaj dwa baseny oraz świetnie zaaranżowana część wypoczynkowa w ogrodzie. Śniadania serwowane są na tarasie z widokiem na zatokę Samara, a dodatkowo na terenie hotelu działa bar z przekąskami i bogatym wyborem alkoholi. Obsługa płynnie posługuje się językiem angielskim, hiszpańskim i niemieckim. 

San Jose

Niewielki resort składający się z ekologicznych bungalowów, które otacza egzotyczna roślinność. Każdy bungalow dysponuje własnym tarasem z hamakami oraz kompletem mebli jadalnianych. Domki zaprojektowano w taki sposób, aby dawały one Gościom maksimum prywatności i wygody – wszystko w zgodzie z naturą. Hotel zajmuje się oprócz tego organizacją przejażdżek konnych, zajęć jogi, wypraw do najpiękniejszych miejsc na snorkeling lub łowienie ryb. Na plaży przy hotelu panują znakomite warunki do uprawiania surfingu.  

Jedzenie

Egzotyczne, wielobarwne owoce i warzywa, soki, koktajle i napoje orzeźwiające, znakomite piwo, aromatyczna kawa, chińskie czy hiszpańskie wpływy wyraźne w wielu potrawach, nacisk położony na świeżość składników oraz ich naturalny rodowód. Kulinaria Kostaryki to po pierwsze samo zdrowie, a po drugie… samo zdrowie – oczywiście przepyszne i tropikalne!

Tutejszą kuchnię wyróżnia przede wszystkim niezwykle subtelny smak, dlatego wielbiciele łagodnego jedzenia idealnie się tutaj odnajdą. Do potraw dodaje się niezbyt pikantne przyprawy i całą masę świeżych warzyw czy owoców. Podstawowe składniki to ryż, czarna fasola i smażone banany. Na obiad często podaje się tradycyjne casado:  mięso (carne asada) z rybą i sałatką. Czasami do posiłków kucharze dodają biały ser i kukurydzianą tortillę. Słynny arroz con pollo to kurczak z ryżem i dodatkiem tzw. rosyjskiej sałatki (ziemniaki, buraki, jajko na twardo i majonez). W ciągu dnia spożywa się małe przekąski, czyli pocos: chimichurri (pomidory, cebula, sok z limonki i tortilla), chifrijo (ryż i fasola z chicharrones –smażone skrawki skóry wieprzowej). Kawa i banany, które są głównym artykułem eksportowym, stanowią ważną część lokalnej kuchni i nie ulega wątpliwości, że właśnie tych produktów warto próbować do woli. Kawę musicie koniecznie zabrać ze sobą do Polski, aby przez cały rok cieszyć się smakowitym wspomnieniem kostarykańskiej podróży. 

Cena zawiera:

  • Przelot Polska - San Jose - Polska ze wszystkimi możliwymi opłatami.
  • Noclegi: 2 w Ciudad Colon, 2 w Tortuguero, 2 w Cahuita, 2 w La Fortuna, 3 przy plaży w Samara, 1 w San Jose. 
  • Śniadania, obiady, kolacje (również w trakcie wycieczek zorganizowanych).
  • Anglojęzyczny przewodnik w dniach: 2-4 i 8. 
  • Wycieczki zorganizowane: Wulkan Poas, Plantacje kawy, Grecia, Sarchi, spływ w Tortugiero, Guapiles, Puerto Limon, Cahuita, Punta Cahuita - snorkeling w Parku Narodowym, Wulkan Arenal, Jezioro Arenal, Półwysep Nicoya. 
  • Koszt biletów do atrakcji turystycznych w trakcie wycieczek zorganizowanych. 
  • Wszystkie transfery wewnętrzne m.in. z lotniska do hotelu, z hotelu na lotnisko, między kolejnymi hotelami, na wycieczkach. 
  • Ubezpieczenie KL 30.000 EUR, NW 15.000 PLN, bagaż 2.000 PLN.
  • Escape Box - zawiera Escape Book, czyli nasz samodzielnie pisany przewodnik z dokładnymi wskazówkami dotyczącymi Waszej podróży. Dodatkowo znajdziecie tam bilety, vouchery i niespodziankę.

Cena nie zawiera:

  • Kosztów wstępu do ewentualnych, dodatkowych atrakcji turystycznych.

 

Podana wyżej cena jest jedynie orientacyjna. Jej lwią część stanowią koszty biletu lotniczego, a te zmieniają się z tygodnia na tydzień.

go!